Jak powstał Stary i Nowy Testament?
08 października 2020, 10:38
Gdy już zło na dobre rozpanoszyło się na świecie jedynie niewielka grupa ludzi znalazła się na świecie, która nadal była gotowa czcić i kochać Boga. Ponieważ była mała Bóg postanowił wziąć ją pod swoje skrzydła i utworzyć z niej potężny naród – tak powstał Naród Wybrany („Oczami Jezusa” Carver Alan Ames)
W Piśmie Świętym sam Bóg nam objawił przez Patriarchów i Proroków w co mamy wierzyć i co czynić by otrzymać życie wieczne. Bóg objawił im swoją wolę, w końcu zesłał na ziemię Syna Swego Jednorodzonego Jezusa, aby nas nauczył kim jest Bóg, jaki Jest, czego od nas wymaga i jak mamy żyć abyśmy mogli już tu na ziemi zaznawać po części rzeczywistości nieba tj. Jego miłości i pokoju wewnątrz naszego serca jako zadatku przyszłego życia. Dlaczego często go nie czujemy? Odpowiedź jest prosta: grzech i nieodwzajemnienie się miłością Bogu.
Jak powstał Stary Testament?
To co Pan Bóg objawił pierwszym rodzicom w raju oni opowiedzieli swoim dzieciom, które przekazywały to dalej. Podobnie Prorocy i Patriarchowie opowiadali prawdę, którą Bóg im objawił – swoim potomkom, a ci swoim dzieciom. Przy takim ustnym opowiadaniu mogliby jednak ludzie z czasem czegoś zapomnieć dlatego Bóg za pośrednictwem Ducha Świętego poddał tym świętym mężom swoje myśli – objawienia Boże, które oni spisywali. Można to przyrównać do przekazywania poleceń jakie daje szef swoje sekretarce, które ona spisuje.
Bóg podał tym świętym mężom swoje myśli i polecenia tak jak szef przekazuje je swojej sekretarce. Nie są to jej własne myśli, tylko szefa i nie ona się pod nimi podpisuje, tylko szef.
Pierwszym człowiekiem, który spisał objawienia Boże z natchnienia Ducha Świętego, był Mojżesz. Spisał on wszystko, co Bóg objawił i co działo się od stworzenia świata, aż do wejścia Żydów do Ziemi Obiecanej. Po Jego śmierci spisywali je inni święci mężowie z natchnienia Ducha Świętego i tak spisali całą historię narodu żydowskiego. W ten sposób mamy:
21 ksiąg historycznych: Pięć Ksiąg Mojżeszowych, Księga Jozuego, Księga Sędziów, Księga Rut, cztery Księgi Królewskie, dwie księgi kronik, Księga Ezdrasza, Księga Nehemiasza, Księga Tobiasza, Księga Judyty, Księga Estery i dwie księgi Machabejskie.
Spisano oprócz tego wspaniałe pieśni religijne: Psalmy. Większość z nich ułożył Król Dawid i jego syn Salomon. Śpiewano je w czasie służby Bożej. Salomon napisał także Księgi Przypowieści czyli Przysłów. I inni święci pisali z natchnienia Bożego księgi zawierające pouczenia jak prowadzić szczęśliwe, święte życie i cenne wskazówki i pouczenia Boga:
7 Ksiąg obyczajów: Księga Hioba, Księga Psalmów, Księga Przysłów, Księga Koheleta, Pieśń nad Pieśniami, Księga Mądrości, Księga Syracha
W Starym Testamencie przemawiał Pan Bóg często do Żydów przez Proroków. Prorocy nauczali naród wybrany, upominali i karcili za grzechy. Przepowiadali oni też rzeczy przyszłe, zwłaszcza o przyjściu Zbawiciela. Z natchnienia Ducha Świętego spisali swe przemówienia i proroctwa do narodu wybranego i tak powstało:
17 Ksiąg proroctw: Proroctwo Izajasza, Proroctwo Jeremiasza z Baruchem, Proroctwo Ezechiela, Proroctwo Daniela (Wielcy Prorocy); Proroctwa: Ozeasza, Joela, Amosa, Abdiasza, Jonasza, Micheasza, Nahuma, Habakuka, Sofoniasza, Aggeusza, Zachariasza i Malachiasza (Mniejsi Prorocy).
Wszystkie te księgi nazywamy księgami Pisma Świętego Starego Przymierza czyli Zakonu.
Rękopisy z Qumran: Tajemnica zwojów znad Morza Martwego
W 11 grotach niedaleko ruin Qumran na Zachodnim Brzegu dokonano niezwykłego odkrycia: „Zwoje znad Morza Martwego” tj. manuskrypty znalezione w Wadi Murabba’at, Masadzie i Nachal Chewer, spsiano je w języku: hebrajskim, aramejskim i greckim. Są one niezwykłym i namacalnym dowodem autentyczności i ciągłości Pisma Świętego, które przetrwało aż do naszych czasów.
Jak powstał Nowy Testament?
W Nowym Testamencie Bóg przemawiał do ludzi przede wszystkim przez swojego Syna Jezusa Chrystusa. Jednak jak wiemy to nie on spisywał swoje nauki tylko nakazał to zrobić swoim uczniom i żeby naukę tę opowiadali wszystkim narodom. Apostołowie i uczniowie Pana Jezusa pod natchnieniem Ducha Świętego spisywali dokładnie to co usłyszeli i czego się dowiedzieli od swojego Mistrza. Św Mateusz, św Jan, św Łukasz i św Marek spisali więc najważniejsze szczegóły z życia Jezusa i Jego święte nauki. Tak powstały cztery ewangelie. Oprócz tego spisał św Łukasz najważniejsze zdarzenia w Kościele Bożym, w pierwszych 30 latach po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa. Księga ta nazywa się: Dzieje Apostolskie. W ten sposób już pierwsi chrześcijanie mieli:
5 ksiąg historycznych: cztery ewangelie: według Mateusza (Mt), Marka (Mk), Łukasza (Łk), Jana (J) i Dzieje Apostolskie (Dz). W niedługim czasie powiększyła się liczba owych ksiąg. Apostołowie rozeszli się na cały świat i opowiadali naukę Jezusa – Boga. Wielu pogan i żydów nawróciło się i zostali chrześcijanami oraz utworzyli oni nowe gminy chrześcijańskie. W każdej takiej gminie wybierali człowieka godnego na biskupa lub kapłana. Potem szli dalej aby innym głosić dobrą nowinę o Chrystusie Panu. Nie zapominali oni jednak o nawróconych przez siebie wiernych, wysyłali do nich listy podobnie jak to dzisiaj czynią nasi Biskupi. Przypominali w nich naukę Chrystusa i zachęcali do wiernego jej zachowywania. Listy te napisali z natchnienia Bożego św. apostołowie: Piotr, Paweł, Jakub, Jan i Juda Tadeusz. W całości mamy:
21 listów apostolskich:
14 listów św. Pawła: Jeden do Rzymian, dwa do Koryntian, jeden do Galatów, jeden do Efezjan, jeden do Filipian, jeden do Kolosan, dwa do tesaloniczan, dwa do Tymoteusza, jeden do Tytusa, jeden do Filemona, jeden do hebrajczyków
7 listów innych apostołów: jeden św. Jakuba, dwa św. Piotra, trzy św. Jana, jeden św. Judy Tadeusza.
Św. Jan napisał oprócz tego: ! Księgę proroczą: Apokalipsę albo inaczej Objawienie św. Jana Apostoła, która opowiada o rozwoju Królestwa Bożego na ziemi i jego zwycięstwie nad złem oraz o ponownym przyjściu Zbawiciela przy końcu świata.
Podsumowując: Pismo Święte obejmuje: 72 księgi. Stary Testament: 45 ksiąg, a Nowy Testament 27 ksiąg.
Język Pisma Świętego.
Księgi Starego Przymierza spisywano z reguły w języku ludu izraelskiego, tzn. w języku hebrajskim, natomiast Nowego Przymierza w języku greckim. Ewangelia według św. Mateusza była napisana w języku ówczesnych Żydów i takim jakim Jezus głosił nauki, zachowała się jednak w tłumaczeniu greckim.
Gdy z czasem nawracały się narody pogańskie wtedy tłumaczono Pismo Święte na język danego narodu. W ten sposób przechowało się Pismo Święte do naszych czasów w różnych językach. Kościół święty czuwał, żeby do takiego tłumaczenia nie zakradł się błąd. W pierwszym wieku po narodzeniu Jezusa zaczęto już tłumaczyć Pismo św. na język łaciński, św. Hieronim, poprawił to tłumaczenie i uzupełnił.
Na język polski tłumaczono Pismo św. wiele razy. Największe znaczenie posiada przekład ks. Jakuba Wujka tj. z w. XVI. Nowsze polskie tłumaczenia Pisma św. zostały dokonane przez: ks. Szczepańskiego, ks. arcyb. Simona, ks. bpa Szlagowskiego, ks. Dąbrowskiego, ks. Kowalskiego i innych oraz najnowsze: „Biblia Tysiąclecia” i „Biblia Poznańska.”
Czytanie Pisma świętego.
Kościół gorąco zaleca wiernym czytanie Pisma Świętego. Żąda jednak żeby Pismo św. przeznaczone do użytku wiernych było zatwierdzone przez Kościół. Obecnie na rynku nie brakuje pozycji do wyboru, ja gorąco polecam Biblię Poznańską, jest trudniej dostępna, ale napisana najbardziej przystępnym językiem.
Tradycja – po co w Kościele „tradycja”?
Ponieważ nie wszystkie prawdy natchnione przez Boga a głoszone przez apostołów zostały spisane. Tradycja to podania ustne, które funkcjonowały pośród pierwszych chrześcijan a które nie zostały spisane. Zachowały się one dzięki temu, że święci mężowie je wciąż głosili a uczeni tzw. Ojcowie Kościoła wiele z nich spisali i do tek pory są one przechowywane przez Kościół Katolicki.
Kościół Katolicki to Kościół pierwotny, powszechny. Słowo „catholicus” oznacza właśnie „powszechny” czyli uniwersalny dla wszystkich, dla każdego. Jest powszechny ponieważ Chrystus też jest Jeden dla wszystkich i został posłany do wszystkich. A czemu Święty pomimo jego licznych grzechów? Ponieważ Chrystus, który jest według Biblii ciałem mistycznym, które łączy wszystkich chrześcijan w jedno – jest Święty. To co należy do Boga jest uświęcone przez Niego samego.
Dodaj komentarz